www.heaven-devil.com

Pár informací o briardech


STANDARD FCI  -  č. 113

BRIARDI A JÁ - jak to začalo

PÉČE O SRST - moje zkušenost

O BRIARDECH - rozhovor

 
Briardi a já - aneb jak to začalo
Prvního briarda jsem uviděla asi ve svých devatenácti letech. Byl to briard černý a napoprvé jsem vůbec nevěděla, o jaké plemeno se jedná. Nedokážu si vůbec vybavit, co mě na něm tak zaujalo, že mi ten zájem vydržel více než deset let, než jsem si toho svého prvního briarda pořídila. Možná to byl jeho dosti netradiční vzhled, radostný projev při jakékoli činnosti a schopnost pobavit sebe i své okolí. Prostě se stal briard mojí srdeční záležitostí a trvá to až doteď.
 
  Naše chovatelská stanice se věnuje chovu briardů již od roku 1988. Prvním briardem byla plavá Cindy z Brinexu, kterou jsem si přivezla z pražského paneláku. V roce 1990 se jí na Štědrý den narodila štěňátka a z nich jsme si nechali černého psa Arveda. S Cindou jsme strávili krásných dvanáct let než se odebrala do psího nebe a její syn Arved nám dělal radost téměř stejnou dobu. Oba byli výborní pracovní briardi i úžasní společníci a ochránci našich dětí při jejich hrách.
 
 Původní název Brindisi, na který jsme odchovali pouze jedny štěňátka,, se od roku 2000 změnil na Heaven Devil a pod tímto jménem chovatelské stanice jsme již odchovali osm vrhů.
 

23.8.2011 překročila duhový most ve dvanácti letech Celestýna Bar-Bar Beskydy které jsme říkali Bára, takže současné době jsou u nás doma tři briardi, její desetiletá dcera Angee a pětiletá vnučka Emilly. Tuto dvou generační partu "blond" holek doplňuje Barčin sedmiletý černý syn Cornelius. S nimi jsem se výcviku už tolik nevěnovala, ale začala jsem se více zúčastňovat výstav, kde se všem velmi dařilo i přes to, že do roku 2005, kdy vešel v platnost zákaz vystavování kupírovaných jedinců, byly jejich nekupírované uši v konkurenci kupírovaných ještě hodně velkým handicapem. V květnu 2011 se narodil náš Ch vrh, ze kterého jsme si nechali fenku Chikitu.

 
  Dále k naší chovatelské stanici patří plavý pes
Gargamel Filia a dvě feny, plavá Febe Heaven Devil a černá Bella Koneto. V lednu 2010 k nim ještě přibyl plavý pejsek Escott z chovatelské stanice Amber Route, který již také zahájil  svojí výstavní kariéru a to velmi úspěšně.
 

 NAHORU

StaWEBnice - tvorba webů, copywriting a SEO