www.heaven-devil.com

Pár informací o briardech


STANDARD FCI  -  č. 113

BRIARDI A JÁ - jak to začalo

PÉČE O SRST - moje zkušenost

O BRIARDECH - rozhovor

 
 
 
 
 
 
 
 
 
     
  

           
        
             

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Briarda v podstatě tvoří dvě věci

jeho jedinečná povaha a nápadné osrstění.

 
Za krásně osrstěným a učesaným briardem se každý se zalíbením ohlédne, za neudržovaným se ohlédne také, ale pocit bude mít jiný.
 
Každý, kdo si briarda pořídí, musí tedy počítat s tím, že péče o jeho srst nějaký ten čas zabere. Srst tvoří jemnější kratší podsada a dlouhá krycí srst, která by měla být silná a suchá tzv. kozí (i když není tak tvrdá), při promnutí mezi prsty šustí.
 
S návykem na česání začínáme už od malého štěňátka, i když nám bude připadat, že ještě není co česat. Pro tento účel postačí kartáč, každý den stačí této činnosti věnovat tak 5 minut. Česání je potřebné nejen pro udržování srsti, ale je také důležitou součástí výchovy.
 
Každý zodpovědný chovatel předá se štěňátkem i rady jak a čím česat, v čem koupat a každý nový majitel většinu těchto rad při přebírání štěňátka vůbec nevnímá a pak postupem času, pokud zůstane s chovatelem v kontaktu, dostane tyto informace znovu. A nakonec najde tu svou značku psí kosmetiky, která bude vyhovovat právě jemu.
 
Takže to, co zde budu psát, je postup, který používám já u svých briardů a který mi vyhovuje.
Pokud stíhám česat každý týden, stačí mi na kompletní vyčesání jednoho psa asi hodina, čím delší je interval, tím víc času mi pak vyčesání zabere.
 
Koupání - Existuje spousta šamponů, kondicionérů, rozčesávačů a nevím čeho ještě různých značek a různých cen. Já používám dva šampony od  firmy BEA, jeden se jmenuje RONNY a je s norkovým olejem, druhý je DAKTARI s olejem z jojoby. Nepravidelně je střídám a koupu dle potřeby, takže také nepravidelně. Někdy použiji kondicionér VELVET (taky od fy Bea). Kvalitní srst má velmi dobrou samo-čistící schopnost, to znamená, že většina nečistoty po uschnutí ze srsti opadá. U psa je to trošku jiné, u něho před česáním osprchuji břicho, slabiny a zadní nohy, někdy se šamponem, někdy jen čistou vodou (v létě stačí hadice na zahradě), nechám ho uschnout a teprve potom češu.
 
Česání – I zde existuje celá řada hřebenů, hrabiček, kartáčů...s různou délkou a hustotou zubů, různé kvality a ceny. Já používám hřeben, který mi udělal kamarád v roce 1988, má 5 cm dlouhé zuby a od sebe jsou vzdálené 0,5 cm. Už se na něm hodně podepsal zub času i některých mých psíků, ale vyhovuje mi nejvíce. Dále používám kartáč s dlouhými řídkými zuby (nesmí mít na konci umělohmotné kuličky). Těchto kartáčů mám větší spotřebu, neboť mám podivný zlozvyk je stále někde zapomínat a ztrácet. Postupným zkoušením jsem dospěla ke kartáči, který je úzký se 7 řadami zubů, většinou jej kupuji u firmy KW. Pokud ho neztratím, tak mi při pravidelném používání vydrží zhruba rok.
     
Nově používám třířadé hrabičky, ale jen na dočesání a vytáhnutí uvolněné podsady.
 
Mám ještě jeden hřeben "pro oko", který vozím na výstavy, ale na pravidelné česání ho nepoužívám 
 
Postup česání – Všechny své briardy mám naučené při česání ležet na boku. S česáním začínám od hlavy, učešu tlamu, bradu, pečlivě rozčešu srst za a pod ušima, kde je jemná a velmi rychle plstnatí, krk až k plecím. Pak češu přední nohy od tlapek, postupuji přes hrudník ke slabinám a zadní nohy zase od tlapek a nakonec ocas.
Vždy začínám od spodní části, odhrnu srst nahoru (aby nepadala zpátky, lze použít různé skřipce, jako u kadeřníka), ponechanou srst vykartáčuji, pak ji pročešu hřebenem a znovu vykartáčuji, popřípadě projedu hrabičkami, pokud kartáč nebo hrabičky za nic nezachytávají, přidám další pramen a postup opakuji, až se dostanu nahoru. Dávám si pozor, aby srst byla rozčesaná až ke kůži. Pokud narazím na nějaký „dred“, opatrně ho roztrhám prsty na co nejmenší pramínky a plstnatou srst pak opatrně vykartáčuji. Na hodně citlivých místech, jako je mezi předníma nohama nebo na vnitřní straně stehen, kde je srst velmi jemná a velmi rychle plstnatí, někdy tento dred ustřihnu, zvenku to není vidět a je to rychlé a bezbolestné.
 

Takto učešu obě strany, nakonec nechám psa postavit, počkám, až se oklepe, čímž si z většího srovná srst na obě strany těla, trochu doladím pěšinku na hřbetě a ještě překartáčuji celého psa vestoje. Tím je celá procedura, k radosti všech zúčastněných, dokončena.

 
Proč jsem se pustila do tohoto popisu? Je spousta majitelů briardů, kteří nechtějí (nebo nemohou) vynakládat velké finanční prostředky za kosmetiku na jeho údržbu, ale přesto ho chtějí mít pěkného.
Právě těm jsem chtěla ukázat, že i při minimálních nákladech lze udržet psa krásného a ve výborné výstavní kondici. Tady musím podotknout, že moji psi nejsou trvale venku nebo v kotci a že mají kvalitní srst.
 

Jako ve většině jiných odvětví, tak i v pejskařině se v honbě za co největšími výstavními úspěchy zabydlelo mnoho nešvarů, jako měkčí srst „doladit“ na požadovanou kvalitu tužidlem nebo srst dobarvit.(Netýká se to jen briardů, ale velkého množství dalších plemen) Při dnešních možnostech je pak velmi těžké odhadnout, co je přirozené a čemu bylo pomoženo. Barva i kvalita srsti je dána geneticky, takže na takovéto podvůdky doplatí většinou majitelé odchovů, kteří si pak lámou hlavu tím, proč mají doma „našedlého bobtaila“, když jeho rodiče byli tak krásně rezaví (podobné to může být i u barvy černé). Proto si vážím těch majitelů, kteří se nebojí vzít psa mezi lidi i v období „přesrsťování“, které je hlavně u plavých briardů nepřehlédnutelné, a já mám možnost vidět, že pejskovi ta nádherná rezavá srst opravdu narostla.

NAHORU

StaWEBnice - tvorba webů, copywriting a SEO