www.heaven-devil.com
 

 Tento rozhovor byl zpracován pro časopis Meredit    http://www.meredit.cz  

Briardi - inteligentní, učenliví a samostatní psi

Co vás na briardech nejvíce okouzlilo? 

Prvního briarda jsem uviděla asi v devatenácti letech. Byl to briard černý a napoprvé jsem vůbec nevěděla, o jaké plemeno se jedná. Nedokážu si vůbec vybavit, co mě na něm tak zaujalo, že mi ten zájem vydržel více než deset let, než jsem si toho svého prvního briarda pořídila. Možná to byl jeho dosti netradiční vzhled, radostný projev při jakékoli činnosti a schopnost pobavit sebe i své okolí. Prostě se stal briard mojí srdeční záležitostí a trvá to už více než dvacet let.  

Jakou mají briardi povahu? 

Není snadné popsat povahu briarda jen několika větami. Pro jeho původní využití, tedy pasení ovcí, byly chovány dva typy. Jednak pes, který stáda neúnavně obíhal, byl neustále v pohybu, musel mít hodně sil a byl schopný se samostatně rozhodovat, a pak pes, který zůstával po boku ovčáka a prováděl úkoly jen na jeho pokyn. Dnešní briard je směsí obou typů. Podržel si mnoho původních povahových vlastností. Je velmi inteligentní, učenlivý a samostatný. Potřebuje zaměstnat, aby se nenudil, jinak se začne bavit sám. Výsledek se nám většinou líbit nebude. Je závislý na „svém člověku“, a pokud má možnost, neúnavně ho následuje na každém kroku. Briard má sklon k dominantnímu chování a při zanedbané výchově se může stát, že se v dospívání bude snažit doma „šéfovat“. Dokáže být tvrdohlavý, ale je i velmi citlivý. Při správné výchově je to milý a věrný společník. 

Můžeme si pořídit briarda, když máme malé děti? A jak má probíhat jejich „seznamování“? 

Soužití briarda s dětmi bývá většinou bezproblémové. Dítě i briard mají v podstatě stejnou potřebu hry a pohybu, takže se rychle stanou společníky, ale musíte psovi i dítěti vysvětlit   pravidla soužití, na jejichž dodržování vše závisí. Psa hned od začátku musíte naučit, že si s dítětem nesmí hrát příliš hrubě, a dítě se zase musí naučit, že psovi nemá brát hračky. Do dětského pokoje by neměl mít pes přístup, je to území dítěte, kde ho nesmí obtěžovat, a pes má svůj prostor, kde má bezpečné místo před dítětem. Dítě a pes by si v žádném případě neměli hrát bez dozoru dospělého. Další pravidlo, na které by majitel neměl nikdy zapomenout, je, že dospělého psa nesmí malé dítě komandovat, a to hlavně v nepřítomnosti dospělého. Briard je dominantní pes a nerad si nechává poroučet od každého okolo, což zase děti rády dělají. Nejdůležitější je, aby dospělý majitel věděl, že všechna odpovědnost je na něm. Od samého začátku musí psa naučit, že trvá na tom, že na dítě nikdy nezaútočí, ani se mu nepostaví. Pak se ho do jisté míry naučí i poslouchat.   

Pro jaké majitele je tedy podle vás briard vhodným a pro které naopak nevhodným společníkem? 

Briard je vhodný pro každého, kdo má rád pohyb a jakoukoli činnost, kterou má možnost s ním provádět i pes, a je dostatečně fyzicky zdatný, aby ho zvládnul. Pro pohodlného člověka, který radši tráví čas u televize, není vhodný v žádném případě.

Kolik času bychom měli denně briardovi věnovat?

 Pokud možno co nejvíce. Pro svůj správný vývoj potřebuje co nejtěsnější kontakt s člověkem a možnost učení. Chovatel by se měl štěňatům hodně věnovat, aby získala už v raném věku co nejvíce kladných zkušeností. Vadí mi inzeráty typu „vrozená poslušnost, nic ho nemusíte učit“. Toto neplatí o žádném psovi. Nevychovaného psa poznáte stejně jako nevychované dítě. Čím více času věnujete štěněti a mladému psovi, tím lepší bude vaše soužití.  

Do jaké velikosti briardi dorůstají a jak je náročné starat se o jejich srst? 

Standard uvádí kohoutkovou výšku u feny 56-64 cm a u psů 62-68 cm. Dojem „mohutnosti“ vytváří srst, která by měla být dlouhá, mírně zvlněná a suchá, s krátkou podsadou. Kvalitní srst stačí česat jednou týdně. U mladých jedinců je srst jemnější a měkčí, takže snadněji plstnatí, a je proto potřeba česat častěji. Briard nemá pravidelná období línání, srst obměňuje v průběhu celého roku. Co se týká koupání s použitím šamponu, záleží na tom, kde pes tráví většinu času. Pokud je po většinu dne venku, nedoporučuje se používat šampon příliš často, protože srst odmastí a ta ztratí na čas izolační schopnosti a v zimě by pes mohl nastydnout. Udržování srsti u psa drženého trvale venku je dost obtížné. Pokud se věnujeme výstavám, je potřeba srsti věnovat více péče a častější koupání je nezbytné.  

Jak je to s kupírováním uší? 

Kupírování uší je u nás od roku 1993 zakázané zákonem na ochranu proti týrání a od roku 2003 platí i zákaz vystavování kupírovaných psů. Přestože jsem měla vždy briardy nekupírované, a to i v době, kdy bylo kupírování povolené, myslím si, že při tvorbě zákona šli ochránci tou nejjednodušší cestou, tedy přes organizované chovatele, kteří se o své psy starají. Jsme až příliš často svědky toho, jak je tento zákon proti opravdovému týrání zvířat naprosto bezmocný.

Jak vypadá plemenný standart? 

Plemenný standard v celkové charakteristice uvádí: statný pes, pružný a svalnatý, dobrých proporcí, živého pohybu, vyrovnané povahy, neútočný, ale nebojácný. Zajímavým plemenným znakem jsou dvojité paspárky na zadních končetinách. 

Jaké krmivo doporučujete pro briardy a v jakých dávkách se jim má podávat? 

Používám krmivo granulované a krmím dvakrát denně. Celý den mají přístup k čisté vodě. Přestože je briard na krmení nenáročný, doporučuji používat granule kvalitní, ne levné „supermarketové“. Nekvalitní krmení se nejdřív projeví na srsti, která je matná, lámavá, a později i na kondici a zdraví psa. V podstatě platí, čím vyšší dávka musí být na nakrmení, tím méně jsou granule kvalitní a stravitelné. Moji psi mají velmi rádi ovoce, zeleninu a sýry. Nepohrdnou ničím z našeho stolu, ale vyhýbám se potravinám příliš kořeněným a soleným. Teď by asi odborník na správnou výživu začal protestovat, ale myslím si, že malé zpestření jednotvárného krmení zatím žádnému mému briardovi neublížilo, a určitě nejsem sama, kdo svému psovi takto „přilepšuje“.

 Jak dobrým je hlídačem? 

Je to od přírody pes, který svého pána, rodinu a majetek hlídá bez toho, aby se to musel učit. Je mylné se domnívat, že když mladému psovi zamezíme kontakt s cizími lidmi, že bude lépe hlídat. Dobrý poměr k lidem spolu s vrozenou nedůvěrou dělá z briarda výborného hlídače.  Jako u každého plemene jsou i výjimky, které milují všechny lidi, tedy i ty, které by neměly. 

Lze briarda využít i k jiným užitečným pracím?

Briard je stále zařazen mezi služební plemena, ale pro tuto činnost se nikdy příliš nevyužíval. Jedním z důvodů byla náročnější údržba, ale hlavně to, že velmi špatně snáší dril výcviku policejních a vojenských psů a změnu majitele. Všeobecně platí, že monotónní úkol, který se neustále opakuje, není nic pro briarda. Klasickému služebnímu výcviku se věnuje stále méně majitelů briardů, ale našli pro něj využití v mnoha psích sportech, jako je agility, coursing, obedience a v poslední době i víkendy s „pasením oveček“. Jsou i majitelé, kteří se úspěšně věnují záchranářství.  

Jak reaguje na neznámé osoby? Není agresivní? 

Pro jeho původní využití byla žádoucí nedůvěřivost vůči cizím. Tato vlastnost se stále u briardů objevuje. Někteří kynologové, kteří o původu a povaze briarda nic nevědí, ji mylně označují za bojácnost. U dnešního, spíše už rodinného psa, je tato vlastnost nevýhodná. Může se objevit agresivita z přílišné nedůvěry a strachu u zvířat, u kterých byla zanedbána socializace, nebyl jim dopřán kontakt s cizími lidmi a pohyb v neznámém prostředí. Určitou roli tady může hrát i dědičnost. Hodně tedy záleží na zodpovědnosti chovatele a pak na další výchově.

 A co jiní psi v okolí?  

Briard má tendenci se chovat vůči ostatním psům dominantně a sebevědomě, ale přesto, když je správně vychovaný, není rváč. Proto je pro štěně velmi důležitý kontakt s jinými štěňaty jeho věku, ale i se psy dospělými. Malé psy, pokud ho přímo nenapadnou, toleruje, nebo si s nimi dokáže hrát. Pes se většinou k fenám chová jako „gentleman“ a nechá si od nich téměř všechno líbit.  

Na co se máme připravit, pokud si obstaráme štěňátko briarda? 

Musíte se připravit na roztomilého medvídka s výmluvným briardím pohledem, kterým si vás hned omotá kolem prstu. Vy však musíte odolat a začít s výchovou. Nenechte štěněti projít žádné věci, které mu později chcete zakázat. Velmi rychle z roztomilého štěňátka vyroste tvrdohlavý puberťák, který se bude pokoušet o vylepšení své pozice ve „smečce“. Možná jsem napsala hodně povahových rysů, které spíš odrazují, ale pravda je taková, že každý briard je silná osobnost a tak je potřeba ho brát. K jeho výchově je potřeba přistupovat zodpovědně a každý případný trest musí být spravedlivý, ke křivdám je velmi citlivý.  O tom, že není zase tak těžké briarda zvládnout, svědčí fakt, že převážnou většinu z nich vlastní ženy.

 A jak se mění péče o něj v pozdějším věku? 

Briard patří k plemenům, která dospívají poměrně pozdě, asi okolo třetího roku, a do vysokého věku jsou temperamentní a velmi rádi si hrají. S tím by měl nový majitel počítat. Opravdové stáří je pak poměrně krátké. Briardi jsou  zatím dosti odolní vůči nemocem, ale je potřeba aktivity přizpůsobit stáří a možnostem psa, protože málokterý dá najevo, že už nemůže, a bude se snažit svého pána neustále následovat. Procházky je rozumné trochu zkrátit  a raději je podniknout častěji. Ke stáří se může stát ještě trochu tvrdohlavější, ale také mazlivější a přítulnější.

 Děkuji vám za rozhovor a přeji mnoho úspěchů vám i vašim mazlíčkům.

NAHORU

StaWEBnice - tvorba webů, copywriting a SEO